JEŚLI CHCESZ UNIKNĄĆ PROBLEMÓW PODCZAS EKSPLOATACJI KANALIZACJI SANITARNEJ W DOMU ZASTOSUJ:
Odory z kanalizacji
Nieprzyjemne zapachy są charakterystyczne dla ścieków. W związku z tym instalacja kanalizacyjna w każdym budynku musi być prawidłowo wykonana oraz utrzymywana w należytym stanie technicznym. Do przedostawania się aerozoli i odorów kanalizacyjnych do pomieszczeń, w których przebywamy może dochodzić w wyniku:
Na podstawie §125 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2019.1065) przewody spustowe (piony) instalacji kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylacyjne ponad dach. Zakończenie pionu zwane jest wywiewką lub rurą wywiewną.Wprowadzanie przewodów wentylujących piony kanalizacyjne do przewodów dymowych i spalinowych oraz do przewodów wentylacyjnych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi jest zabronione.
Polska Norma PN-81/B-10700/01 w punkcie 2.6 określa, że:
Podczas spływania ścieków w części instalacji tworzy się podciśnienie, które zasysa powietrze do rur, instalacja powinna być tak wykonana, by to powietrze mogło się do niej dostawać i wydostawać swobodnie, nie zakłócając pracy kanalizacji. W związku z tym instalacja musi być otwarta to znaczy, że w najwyższym jej punkcie powinna znajdować się wywiewka oprowadzająca gazy kanalizacyjne i wyrównująca ciśnienie w instalacji do ciśnienia atmosferycznego. Dodatkowe pozostałe piony muszą być wyposażone w zawór napowietrzający umieszczony wewnątrz domu lub ten pion musi zostać połączony z kominkiem wentylacyjnym (wywiewką).
Zawory napowietrzające wprowadzają odpowiednią ilość powietrza do kanalizacji, ale uniemożliwiają wydostawanie się z niej gazów kanałowych. Dzięki temu można je montować wewnątrz budynku. Używa się je do napowietrzania pionów, które nie są połączone z wywiewką oraz do podejść kanalizacyjnych, w których spływanie ścieków jest utrudnione (na przykład gdy podejście jest zbyt długie albo ma za dużo załamań).
Nieodpowiedni sposób wentylowania kanalizacji wewnętrznej a w szczególności brak odpowiednich wywiewek z pionów kanalizacyjnych wyprowadzonych ponad dach może być przyczyną:
Odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej spoczywa na właścicielu budynku.
Do wzrostu nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z sieci kanalizacyjnej może dochodzić podczas :
urządzenie przeciwzalewowe
Na podstawia §124 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 2019.1065)
Instalacja kanalizacyjna grawitacyjna w pomieszczeniach budynku, z których krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonana pod warunkiem zainstalowania zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej przez zastosowanie przepompowni ścieków, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej projektowania przepompowni ścieków w kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków lub urządzenia przeciwzalewowego zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej urządzeń przeciwzalewowych w budynkach.
Poziom zalewania należy przyjmować jako równy poziomowi terenu w miejscu podłączenia wewnętrznego systemu kanalizacyjnego do kanału zewnętrznej sieci kanalizacyjnej.
Takie rozwiązanie oraz odpowiednia eksploatacja urządzenia zabezpiecza przed zalaniem pomieszczeń mieszkalnych w przypadku wystąpienia na sieci kanalizacyjnej niedrożności lub cofki spowodowanej np. zalaniem części systemu kanalizacyjnego podczas powodzi.
W przypadku braku skanalizowania pomieszczeń w budynku położonych poniżej terenu wylanie ścieków podczas wystąpienia niedrożności nastąpi na powierzchnię terenu poprzez jedną ze studzienek kanalizacyjnych. Nie dojdzie wtedy do zalania pomieszczenia w budynku.
Zakaz wprowadzania wód deszczowych i drenażowych
Na podstawia art. 9.1 i 28.4-4a ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków tekst jednolity (Dz.U. 2020.11.17)
Wybudowany na terenie zlewni oczyszczalni ścieków w Żywcu system kanalizacyjny to kanalizacja sanitarna rozdzielcza. Oznacza to, że do tego systemu mogą być jedynie odprowadzane ścieki powstające podczas bytowania ludzi oraz ścieki przemysłowe. Wprowadzanie ścieków opadowych i wód drenażowych do sieci kanalizacji sanitarnej jest zabronione, podlega karze między innymi grzywny do 10 tys. zł.
Zgodnie z polskimi przepisami wody deszczowe powinny być one odprowadzane do sieci kanalizacji deszczowej lub na teren własny (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie(Dz. U.02.75.690).
W przypadku wprowadzania wód deszczowych czy drenażowych dochodzi w początkowym etapie trwania opadów do nadmiernego wypełnienia kanałów a następnie do lokalnego wylewania ścieków z kanalizacji sanitarnej. Zalewane są place, ulice, tereny przydomowe oraz pomieszczenia mieszkalne. Wypełniona kanalizacja nie przyjmuje już ścieków odpływających z budynków i dochodzi do wylewania ścieków w budynkach.
Jeśli łamiesz zakaz wprowadzania wód deszczowych czy drenażowych czynisz innym szkodę.
W tym samym czasie wzrasta drastycznie ilości ścieków dopływających do oczyszczalni, co przyczynia się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych oczyszczalni oraz zwiększenia opłat za korzystanie ze środowiska. Konsekwencją tego jest wzrost cen za odprowadzanie ścieków, które muszą ponosić wszyscy mieszkańcy.
Jeśli Ty wprowadzasz wody deszczowe czy drenażowe to płaci również za to twój sąsiad.