Zadzwoń do nas

Do kanalizacji sanitarnej z budynków mieszkalnych odprowadza się ścieki bytowe. Powstają one bezpośrednio w związku z życiem ludzi. Do kanału będą więc podłączone odpływy z kuchni, łazienki, ubikacji oraz ścieki z mycia i prania.

Zabronione jest wprowadzanie do kanalizacji sanitarnej wód deszczowych i drenażowych oraz ścieków gospodarczych: gnojowicy czy odcieków z kiszonek.

Do kanalizacji sanitarnej mogą być wprowadzane niektóre ścieki przemysłowe powstające podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre zanieczyszczenia zawarte w takich ściekach przed wprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej muszą zostać usunięte. Szczególnie jest to spowodowane koniecznością ochrony mikroorganizmów biorących udział w procesie oczyszczania ścieków oraz możliwościami technicznymi komunalnej oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej.

Obowiązek podczyszczania ścieków wynika z:

 -  § 123 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U.2019.1065)

- art. 10 pkt 2 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

W związku z powyższym na etapie planowania, przed rozpoczęciem wprowadzania ścieków do kanalizacji sanitarnej należy zwrócić się o wydanie warunków technicznych podłączenia do sieci i warunków co do jakości ścieków odprowadzanych. Podobny obowiązek mają dostawcy ścieków podłączeni już do kanalizacji ale zmieniający sposób użytkowania obiektu lub zmieniający rodzaj działalności gospodarczej.

Na podstawie otrzymanych warunków dostawca ścieków może zlecić wykonanie projektu i budowę podczyszczalni ścieków. Ze względu na czasochłonność wykonania tych prac o warunki techniczne należy wystąpić z odpowiednim wyprzedzeniem.

Obowiązek podczyszczania ścieków zazwyczaj dotyczy zakładów przemysłowych, ale może być wymagany również w innych obiektach. Na przykład na ściekach wypływających z kuchni przy barach, restauracjach, stołówkach czy jadłodajniach należy instalować separatory tłuszczy organicznych.

 Informacje poglądowe  dotyczące niektórych, wymaganych urządzeń podczyszcząjacych

 RESTAURACJE, BARY, STOŁÓWKI 

  1. Zadaniem separatorów tłuszczów jest wychwytywanie i zatrzymanie tłuszczów zwierzęcych i roślinnych przedostających się do kanalizacji głównie przy stosowaniu procesów mycia . Jest to konieczne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania instalacji kanalizacyjnej: zapobiega zarastaniu przewodów, korozji rur żeliwnych pod wpływem powstających kwasów tłuszczowych, a także zabezpiecza oczyszczalnie ścieków przed zakłóceniami funkcjonowania.
  2. Separatory należy instalować blisko źródła zanieczyszczenia, np. na wylocie ścieków z kuchni. Zabrania się odprowadzania do separatorów tłuszczu ścieków z punktów sanitarnych tj. wc, wanna, prysznic, umywalka.
  3. Wielkość separatorów musi być tak dobrana aby przy ustalonym przepływie objętość urządzenia pozwoliła na wyodrębnienie się zanieczyszczeń i uzyskanie wystarczającej czystości ścieku na wylocie. Przy zakupie urządzenia należy od dostawcy otrzymać potwierdzoną pisemnie wydajność separatora. Taki dokument będzie potrzebny podczas kontroli instalacji przez służby eksploatujące kanalizację sanitarną.
  4. W przypadku barów szybkiej obsługi gdzie nie używa się zmywarek oraz występuje tylko jeden zlewozmywak można zastosować separatory podzlewowe. Dodatkowym warunkiem ich zastosowania jest dobór wydajności separatora do wydajności zaworu czerpalnego na instalacji wodociągowej. Użycie przy zlewozmywaku zaworu czerpalnego do wody DN 15, którego wydatek wynosi około 0,5 l/s wymusza zastosowanie separatora o wydajności 0.5 l/s. Jeśli zawór czerpalny jest o większej średnicy i większym wydatku zastosowany separator musi być o odpowiednio większej wydajności.
  5. W pozostałych przypadkach, tzn. przy zabudowie większej ilości zlewozmywaków i używaniu zmywarek w zależności od przepływu ścieków należy dobrać separator do zabudowy w ziemi lub do wolnego postawienia w pomieszczeniach nieprzemarzających.
  6. Opróżnianie i czyszczenie separatorów należy wykonywać zgodnie z zaleceniami dostawcy urządzenia i obowiązującymi przepisami Ustawy o odpadach. Protokoły czyszczenia/karty przekazania odpadów o kodzie 19 08 09 tłuszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda zawierające wyłącznie oleje jadalne i tłuszcze lub ewentualnie 20 01 25 oleje i tłuszcze jadalne należy zachować do potwierdzenia prawidłowości eksploatacji urządzenia.

Ze względu na lokalizację punktów gastronomicznych w różnych punktach sieci kanalizacyjnej na etapie planowania tego punktu należy zwrócić się do przedsiębiorstwa o wydanie warunków szczegółowych w tym zakresie.

 PIEKARNIE

 Skrobia znajduje się w ziemniakach, zbożu oraz w roślinach strączkowych w formie ziarenek we wnętrzu komórek. Podczas procesu obierania ziarenka skrobi (komórki) są rozrywane i skrobia jest wypłukiwana przez wodę. Ścieki zawierające skrobię przyczyniają się do powstawania osadów w przewodach odpływowych i do tworzenia się narostów oraz zapychania rur kanalizacyjnych.

Jednym z urządzeń podczyszczających jest separator skrobi. Służy do podczyszczania ścieków ze skrobi powstałej przy obróbce ziemniaków oraz przy produkcji makaronów, krochmalu, w piekarniach, itp. 

Facebook
BIP
BIP