Zadzwoń do nas

Rzeka Koszarawa, której nazwa oznacza „przenośną zagrodę dla owiec”, to górska rzeka w Beskidzie Żywieckim, przepływająca przez tereny gmin Koszarawa, Jeleśnia, Świnna i Żywiec. 
U jej ujścia, w centrum miasta Żywiec na wysokości 344 m. n.p.m. znajduje się główny pobór wody dla Żywca i pobliskich gmin. Bierze ona swój początek ze źródeł skalno-leśnych spływających ze zboczy Jałowca (1111 m.n.p.m.) – masywu sąsiadującego z pasmem Babiej Góry, a dokładnie z uroczyska Tajh. Źródła te, z których wypływa krystalicznie czysta woda, zwane przez mieszkańców „zimną wodą” lub „głodną wodą” posiadają właściwości pozwalające na leczenie chorób przewodu pokarmowego. Jest ona największym, prawym dopływem Soły, posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową z licznymi dopływami. Do największych zaliczają się Bystra (lewy), Krzyżówka (lewy), Pewlica (prawy) i Sopotnia (lewy). Długość całkowita Koszarawy obliczona jest na 33,7 km.
Rzeka ta łączy się z Sołą w samym centrum Żywca. Początkowe jej kilometry posiadają walory przede wszystkim krajobrazowe. Płynie w bardzo głębokiej dolinie po skalnym dnie. Pierwszą miejscowością, która napotyka podczas swojego biegu jest wieś nosząca tą samą nazwę Koszarawa. Od następnej miejscowości, Przyborowa rzeka tworzy ciekawy jar, szumiąc po skalnych wychodniach piaskowca. Spokojniej rzeka wygląda od ujścia do niej potoku Kamienna, znajdującego się w Jeleśni. Oprócz niego Koszarawę zasila tu również inny dopływ, Sopotnia (Sopotnianka), na której znajduje się największy w Beskidzie Żywieckim  naturalny wodospad skalny mierzący 12 m. Od ujścia Sopotni, można uznać Koszarawę za rzekę sporej wielkości. W odległości ok. 500 m. od ujścia Sopotnianki Koszarawa przegrodzona jest mostem kolejowym. W tym miejscu znajduje się wieś Mutne. Poniżej rzeka posiada długie, płytkie płanie i bystrzyny. Jej szerokość waha się tu w granicach 15-20 m. Dalej płynie u stóp rezerwatu „Gawroniec”, chroniącego pierwotny obszar dzikiej puszczy karpackiej, idealnie się w niego wtapiając.  Poniżej Koszarawa płynie przy pionowych skałach, w leśnym otoczeniu. To jej najpiękniejszy odcinek. Za Pewlą Małą rzeka dopływa do największej utworzonej na niej budowli hydrotechnicznej - jazu w Świnnej. Na tym odcinku Koszarawa przypomina górną Wisłę, przegradzają ją betonowe progi, między którymi są długie, szeroko rozlane płanie. Od jazu, do ok. 4,5 km. ta interesująca, piękna i czysta rzeka wpływa do Soły.
Facebook
BIP
BIP