Zadzwoń do nas

Stacja Uzdatniania Wody w Żywcu zasilana jest w wodę z rzeki Koszarawy.
Woda surowa pobierana z rzeki poddawana  jest w zakładzie uzdatnianiu, na które składają się następujące procesy: 
  • koagulacja,
  • flotacja,
  • filtracja,
  • dezynfekcja.
Na teren stacji woda surowa dopływa z ujęcia powierzchniowego rurociągiem i doprowadzana jest do budynku koagulacji, gdzie następuje dawkowanie koagulantów. Następnie woda wraz z koagulantem doprowadzana jest do osadników pokoagulacyjnych, a po sklarowaniu odpływa na filtry. Po przefiltrowaniu odpływa do zbiorników wody czystej, gdzie po drodze podlega dezynfekcji promieniami ultrafioletowymi oraz mieszaniną utleniaczy.
 
Obiekty koagulacji i przebieg procesu
Woda surowa po wpłynięciu do budynku koagulacji rozpływa się do mieszaczy, w których następuje mieszanie wody z koagulantem. Jako koagulantu używa się wodnego roztworu chlorku poliglinu średnio-zasadowego oraz wysoko-zasadowego.
Dawkowanie tych substancji odbywa się przy pomocy pomp dozujących, które w trybie automatycznym, w zależności od mętności oraz przepływu wody surowej dozują stosowną ilość koagulantu. Proces ten można także prowadzić w trybie ręcznym poprzez zadanie przez operatora konkretnej dawki koagulantu.
Z mieszaczy szybkich woda przepływa do osadników pokoagulacyjnych. Pracujące na zakładzie osadniki stanowią zespół 6 obiektów o konstrukcji żelbetowej usytuowanych w sąsiedztwie budynku koagulacji.  W osadnikach następuje proces koagulacji, flokulacji i sedymentacji oraz w razie potrzeby flotacji ciśnieniowej. Woda po przepłynięciu przez osadniki i oddzieleniu zawiesin przepływa do filtrów.
Osad powstały w procesie koagulacji zrzucany jest do kanalizacji sanitarnej poprzez rurociągi spustowe wyposażone w przepustnice z napędem elektrycznym.

 

Filtry pospieszne

Widok na filtry pospieszne

Widok na filtry pospieszne

Stacja wyposażona jest w 5 filtrów pośpiesznych. Komory filtracyjne usytuowane są w układzie jednorzędowym. Każda z komór składa z żelbetowej obudowy, wypełnienia materiałem filtracyjnym (piasek i antracyt), doprowadzenia wody, odprowadzenia wody oraz wyposażenia kontrolnego i regulacyjnego.
Przepływ wody przez filtr odbywa się grawitacyjnie. Woda po przejściu przez obiekty koagulacji doprowadzana jest do przestrzeni nad powierzchnią złoża filtracyjnego, przepływa przez materiał filtracyjny z góry na dół i pozbawiona zanieczyszczeń odpływa z przestrzeni pod złożem filtracyjnym.
 
Dezynfekcja wody
Dezynfekcja wody promieniami UV
Stacja uzdatniania  posiada dwa urządzenie do dezynfekcji wody promieniami ultrafioletowymi.. Źródłem promieniowania UV są specjalne lampy rtęciowo-kwarcowe. Pracujące na SUW lampy UV emitująca promieniowanie w najskuteczniejszym zakresie promieniowania ultrafioletowego UV-C o długości fali 254 nm. Mikroorganizmy są dezaktywowane w ciągu kilku sekund w wyniku reakcji fotochemicznych pomiędzy promieniowaniem UV-C a ich kwasami DNA. Zadaniem lamp UV jest ograniczenie stosowania środków chemicznych i co najważniejsze zabezpieczenie przed mikroorganizmami, które są odporne na działanie chloru.
 

Widok na lampę UV firmy Wedeco

Widok na lampę UV firmy Wedeco

Widok na lampę UV firmy Wallace&Tiernan

Widok na lampę UV firmy Wallace&Tiernan

Dezynfekcja wody mieszaniną dezynfekującą OXA/MIOX
Stacja uzdatniania posiada dwa urządzenia do produkcji mieszaniny utleniającej w procesie elektrolizy solanki (roztwór Na Cl).
System OXA/MIOX charakteryzują się pełnym bezpieczeństwem pracy, eliminacją specjalistycznych instalacji i pomieszczeń do składowania toksycznych środków, małą powierzchnia zabudowy oraz  pełną automatyzacją procesu.
Powstałą w procesie mieszaninę dozuje się przed zbiornikami wody uzdatnionej w celu zabezpieczenia jej przed wtórnymi zanieczyszczeniami.
 

Widok na elektrolizery OXA oraz MIOX

Widok na elektrolizery OXA oraz MIOX

 
System kontroli jakości wody
Nadzór nad jakością wody w całym cyklu jej uzdatniania sprawuje laboratorium.
Ponadto stacja uzdatniania posiada układ wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniami ujęć wody pitnej - System Biomonitoringu „Symbio”. Jest to systemem biologicznej kontroli jakości wody, którego zasada działania polega na obserwacji i rejestracji stopnia otwarcia każdej z ośmiu małży słodkowodnych (biowskaźniki) umieszczonych w zbiorniku ze stałym przepływem wody pobieranej do uzdatniania. 
 
Działalność edukacyjna
Funkcjonowanie stacji uzdatniania wody jest przedmiotem zainteresowania uczniów i nauczycieli szkół średnich a szczególnie klas o profilu ekologicznym. Obiekty nasze są dla nich zawsze otwarte. Corocznie grupa młodzieży odbywa u nas praktyki zawodowe według ustalonego ze szkołą programu. Liczne są przypadki wykorzystania specyfiki pracy zakładu w pracach dyplomowych absolwentów szkół średnich jak i wyższych.
Facebook
BIP
BIP