Zadzwoń do nas

Oczyszczalnia ścieków
Podstawowym zadaniem Żywieckiej Oczyszczalni Ścieków jest ochrona Jeziora Żywieckiego. Akwen Tresna stanowi największy zbiornik w kaskadzie rzeki Soły, której najniższy zbiornik - w Czańcu jest miejscem poboru wody dla aglomeracji Śląskiej, dla miasta Bielska-Białej i przyległych miejscowości. 

Oczyszczalnia ścieków jest odbiorcą ścieków z terenów objętych szczególną ochroną jakimi są tereny Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Stąd też Oczyszczalnia została włączona do programu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie”. Program ten realizowany jest jako Projekt ISPA/FS Nr 2000/PL/16/P/PE/023 na terenie jedenastu gmin powiatu żywieckiego. 

TECHNOLOGIA OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW
Oczyszczalnia ścieków jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z usuwaniem biogenów o dopuszczalnym obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń 209 366 RLM i maksymalnym przepływie 42 tys. m3/d.  System sterowania komputerowego śledzi i stymuluje procesy oczyszczania, ułatwia eksploatację poprzez automatyzację czynności oraz archiwację pomiarów i zdarzeń następujących po sobie w czasie.
Dopływające do oczyszczalni ścieki komunalne w pierwszej kolejności oczyszczane są mechanicznie. Pierwszym elementem jest pułapka żwirowo-kamienna, gdzie dochodzi do wychwytywania żwiru i kamieni niesionych ze ściekami. Następnie ścieki poprzez kratę rzadką, pompownię ścieków Io wprowadzone są do sitopiaskowników. W tym zblokowanym urządzeniu znajduje się sito gęste, piaskownik i odtłuszczownik. Odbierane skratki są płukane a następnie odwadniane. Piasek jest odsysany pompami i transportowany do separatora (płuczki) piasku znajdującego się w pobliżu. Zarówno piasek jak i skratki przekazywane są firmom zewnętrznym do procesów przetwarzania. Wyflotowany osad tłuszczowy transportowany jest do zbiornika pośredniego tłuszczu umieszczonego w tym samym budynku. Zgromadzony tłuszcz okresowo jest odbierany wozem asenizacyjnym i przewożony do stacji zlewnej tłuszczu umiejscowionej przy reaktorze fermentacji osadów.
Ostatnim elementem linii mechanicznego oczyszczania jest osadnik wstępny. Osad wydzielony w osadniku jest zgarniany za pomocą zgarniaczy, a następnie kierowany przez pompownię osadu wstępnego do zbiornika magazynowego osadu zmieszanego przy instalacji fermentacji osadów.
Ścieki po oczyszczeniu mechanicznym są kierowane do  komory  czerpnej pompowni IIo, a następnie do reaktorów C-Tech. Proces biologicznego oczyszczania metodą osadu czynnego prowadzony jest w systemie sekwencyjnym przy wykorzystaniu czterech reaktorów. Każdy z basenów posiada wydzieloną strefę selektora. Reaktory są wyposażone w system drobnopęcherzykowego napowietrzania przy użyciu dyfuzorów rurowo-membranowych, dwie pompy osadu ( jedna dla odprowadzania osadu nadmiernego, druga do recyrkulacji osadu do strefy selektora) oraz dekanter ścieków oczyszczonych. Bezpośrednio przy reaktorach C-Tech znajduje się stacja dmuchaw. Proces biologicznego oczyszczania jest wspomagany poprzez prowadzenie symultanicznego strącania fosforu przy użyciu siarczanu żelaza.
Ścieki oczyszczone odbierane z reaktorów C-Tech poprzez dekantery odpływają do zbiornika Tresna. Poszczególne fazy operacyjne technologii cyklicznej w basenach reaktorów są tak dobrane, że w praktyce obserwowany jest ciągły i równomierny dopływ ścieków oraz ciągły i równomierny odpływ ścieków oczyszczonych.
Z częścią biologiczną współpracuje system zbiorników retencyjnych dla ścieków rozcieńczonych. Przy większym napływie ścieków nadwyżka po oczyszczaniu mechanicznym jest kierowana do zbiorników retencyjnych. Zgromadzone ścieki po zmniejszeniu ilości dopływających ścieków na część biologiczną są stopniowo wprowadzane do układu i oczyszczane. Rozwiązanie to pozwala na utrzymanie wysokiej stabilności pracy oczyszczalni i dodatkowo zwiększa skuteczność oczyszczania w zmiennych warunkach pogodowych.

GOSPODARKA OSADOWA
Powstający w trakcie procesu oczyszczania ścieków osad nadmierny jest systematycznie odbierany i pompowany do zbiornika magazynowego osadu nadmiernego. W ustalonym cyklu pracy osad odbierany jest z tego zbiornika i zagęszczany na mechanicznych zagęszczarkach taśmowych. Bezpośrednio po tym procesie przepompowywany jest on do zbiornika osadu zmieszanego. Do tego zbiornika podawane są również osady wstępne oraz dowożone do unieszkodliwiania płynne odpady organiczne. Zmieszane osady oraz wyflotowane tłuszcze są systematycznie przepompowywane do komory fermentacyjnej. 
Proces beztlenowego rozkładu przebiega w temperaturze 37oC z zewnętrznym mieszaniem pompowym oraz wewnętrznym mieszaniem przy użyciu własnego sprężonego biogazu. Ustabilizowany osad ściekowy jest stopniowo odprowadzany do zbiornika osadu przefermentowanego. Następnie osad jest odwadniany na wirówkach dekantacyjnych i poddawany procesowi suszenia w taśmowej suszarni średniotemperaturowej. Otrzymany osad ściekowy zawierający od 5 do maksymalnie 15 % wody przekazywany jest firmie zewnętrznej do produkcji paliwa alternatywnego wykorzystywanego w cementowniach.  W przypadkach awaryjnych osad odwodniony o zawartości wody około 70% może być wykorzystywany do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz.
Odcieki z wirówek dekantacyjnych, zagęszczarek osadu nadmiernego i suszarni osadu kierowane są do zbiorników odcieków. Zgromadzone w ten sposób odcieki w odpowiednich cyklach technologicznych wprowadzane są do ciągu technologicznego oczyszczania ścieków.
Powstający w procesie biogaz w razie potrzeby obniżenia zawartości siarkowodoru może być poddany odsiarczaniu - instalacja adsorpcyjna z wykorzystaniem siarczanu żelaza. Biogaz jest gromadzony w zbiorniku gazu i wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, na zainstalowanych dwóch agregatach kogeneracyjnych. W przypadkach awaryjnych biogaz może być spalany na pochodni lub wykorzystywany do suszenia osadów.
 
Parametry ścieków
 
 

Facebook
BIP
BIP