Zadzwoń do nas

 

 

Zakres rzeczowy

Projekt „Oczyszczanie ścieków w Żywcu” składał się z czterech  zadań :

Zadanie  1 - Uszczelnienie kanalizacji sanitarnej – to kontynuacja zadania zrealizowanego w latach 2012-2014. Metodą rękawa termoutwardzalnego uszczelnionych zostało ok. 10 km kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Żywca w zakresie średnic od Ø200 do Ø500mm. Wykonana została  również renowacja ok. 300 szt. studni kanalizacyjnych zlokalizowanych na kanałach sanitarnych poddawanych uszczelnieniu. Wykonawcą zadania była firma TECO z Wrocławia.

Zadanie  2 - Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Matejki – w ramach tego zadania przebudowany został odcinek kanalizacji sanitarnej i wodociągu oraz wybudowany został nowy odcinek sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Matejki. Umożliwiło to podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej  wszystkich budynków zlokalizowanych przy tej ulicy.

Zadanie 3 - Rozbudowa instalacji do produkcji energii elektrycznej – to zadanie w ramach którego na terenie oczyszczalni ścieków zamontowany został nowy agregat kogeneracyjny o mocy elektrycznej 180 kW  i cieplnej 248 kW. Jest to trzecia jednostka wytwórcza pracująca na oczyszczalni ścieków.  Dzięki tej inwestycji jesteśmy w stanie pokryć do 70% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i wyprodukować  100% potrzebnej energii cieplnej. Wykonawcą zadania była firma Instal Kraków S.A.

Zadanie 4 - Usprawnienie zarządzania infrastrukturą wod-kan na terenie działania MPWiK Żywiec – to zadanie, w ramach którego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji wdrożony został System  Zarządzania Infrastrukturą Techniczną. System ten stanowi wspólną platformę dla innych systemów informatycznych mających zastosowanie w przedsiębiorstwie wod-kan. We wdrażanym systemie informatycznym wykorzystany zostały funkcjonujący w firmie system monitorowania pojazdów firmy Solid oraz system telemetryczny, którym objęte są przepompownie ścieków, komory pomiarowe oraz hydrofornie, to umożliwia analizę danych w czasie rzeczywistym. Większość zadań operacyjnych w spółkach wod-kan wykonywana jest w terenie. Światowa praktyka wskazuje, że działania te stanowią większość budżetu spółek  stąd nacisk jaki został położony przez nas na usprawnienie pracy w terenie poprzez wyposażenie pracowników w tablety.

Pozwala to na dostęp do aktualnych i kompletnych map ale również za pośrednictwem tabletów pracownicy odbierają przydzielone im zadania, rejestrują czas pracy, przypisują wykorzystany sprzęt i zaangażowanych pracowników. To sprawia, że większość informacji jest rejestrowana w czasie rzeczywistym i oddaje wiarygodnie koszty poniesione przez przedsiębiorstwo na wykonanie określonych prac. Stan sieci jest prezentowany jako mapa zintegrowana z bazą zgłoszeń, miejscami włączeń, zleceń i prac na sieci, lokalizacją pracowników w terenie i danymi z telemetrii. To jest podstawą do odpowiedzi na pytanie o stan zdarzeń w całej sieci w dowolnym momencie. Ma to niebagatelne znaczenie z uwagi na to, że MPWiK eksploatuje już ponad 1000 km kanalizacji sanitarnej wybudowanej przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu na terenie 7 gmin. W ramach omawianego projektu  uruchomiono także  usługę  e-BOK skierowaną do naszych klientów, która udostępnia posiadaczowi konta e e-BOK  dane o fakturach i stanie konta  za pośrednictwem Internetu.  Wykonawcą zadania była firma MEGABIT z  Warszawy.

 

Finansowanie

Projekt „Oczyszczanie ścieków w Żywcu” był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  w perspektywie 2007-2013, jako jedno z ostatnich przedsięwzięć w działaniu 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji powyżej 15 tys. RLM. Był współfinansowany ze środków unijnego Funduszu Spójności. Wartość projektu  to ok. 8 mln PLN, z czego dofinansowanie  unijne wyniosło ok. 6 mln PLN. Umowę o dofinansowanie Projektu „Oczyszczanie ścieków w Żywcu” ,pomiędzy  WFOŚiGW w Katowicach -  Instytucją Wdrażającą  a MPWiK Sp. z o.o.  – Beneficjentem, podpisano 23.02.2015r.  Okres kwalifikowalności – czas na realizację zadań i ich rozliczenie w których przysługuje dofinansowanie unijne upłynął 31.12.2015r.

Ulotka

Ulotka

Facebook
BIP
BIP