Zadzwoń do nas

pasek z logo UE, ZMGE i MPWiK

Projekt „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie – Faza II” 
Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie – Faza II to  przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Głównym beneficjentem jest  Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu a zakres rzeczowy dotyczy miedzy innymi,  budowy 1177 km sieci kanalizacyjnej i 178 km sieci wodociągowej.  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu na mocy podpisanej ze Związkiem Międzygminnym umowy o wzajemnym współdziałaniu stał się podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków kwalifikowanych a tym samym odpowiada za realizację dwóch kontraktów będących częścią w/w Projektu:
  • Instalacja suszenia osadów na terenie oczyszczalni ścieków w Żywcu. 
  • Uszczelnienia sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie miasta Żywca.
  INSTALACJA SUSZENIA OSADÓW – KONTRAKT 09
 W dniu 6 lutego 2012r. podpisana została umowa na zaprojektowanie i wykonanie instalacji suszenia osadów na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Jest to druga pod względem wielkości, po zakończonej w 2010 r. rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków inwestycja.  Wykonawcą zadania, wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego została firma INSTAL Kraków.
W związku z tym, że budowa Instalacji suszenia osadu realizowana była zgodnie z Warunkami Kontraktowymi FIDIC „żółta książka” Generalny Wykonawca Firma Instal Kraków S.A. rozpoczął prace w marcu 2012r. od opracowania projektu budowlanego natomiast roboty budowlane rozpoczęły się w październiku 2012r. Zakończenie kontraktu miało miejsce we wrześniu 2013r. po zrealizowaniu przez Wykonawcę  robót budowlanych i przeprowadzeniu wymaganego zapisami kontraktowymi, Rozruchu Końcowego w trakcie którego suszarnia osiągnęła pełną wydajność i wymagane wskaźniki zużycia energii cieplnej i elektrycznej.
W dniu 13 września 2013r. miało miejsce uroczyste zakończenie Kontraktu nr 09 z udziałem Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – Pani Małgorzaty Skuchy oraz zaproszonych gości, poprzez uroczyste przecięcie wstęgi i uruchomienie instalacji. 

Uroczyste przecięcie wstęgi

Fot. Uroczyste przecięcie wstęgi

(na zdj. na pierwszym planie Małgorzata Skucha – Prezes Zarządu NFOŚiGW oraz Antoni Szlagor – Burmistrz Miasta Żywca, na drugim planie Halina Staszkiewicz – Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o., Piotr Juszczyk – Prezes Zarządu Instal Kraków S.A., Janusz Michałek – Przewodniczący ZMGE ds. Ekologii w Żywcu
Od października 2013r.  osad jest poddawany procesowi suszenia w średniotemperaturowej suszarni taśmowej, w wyniku czego zostaje wytworzony produkt bezpieczny dla środowiska i stanowiący materiał o parametrach energetycznych około 12 000 kcal, który może być wykorzystywany do produkcji energii cieplnej.

 Hala instalacji suszenia osadu

 Fot. Hala instalacji suszenia osadu

Dostawcą instalacji suszenia osadu jest Firma Klein Technical Solutions GmbH z siedzibą w Niemczech.
Podstawowe parametry instalacji suszenia osadu:
  • wydajność instalacji wyrażona ilością wody do odparowania wynosi min. 1 300 kg H2O/godz. odparowanej wody i 1 800kg osadu/godz. o uwodnieniu wejściowym około 26%.
  • zawartość suchej masy w osadzie odwodnionym wprowadzanym do suszarni wynosi  15-35%, zaś w osadzie po wysuszeniu 92%.
  • czas pracy instalacji suszenia osadu to 8 000h/rok.
  • nośnik energii cieplnej - gaz ziemny, alternatywnie dopuszcza się wykorzystanie biogazu -  zużycie energii cieplnej nie więcej niż 0,85kWh/kg H2O odparowanej.
  • zużycie energii elektrycznej nie więcej niż 0,15kWh/kg H2O odparowanej.
Instalacja suszenia osadów  wyposażona została w trzystopniowy układ oczyszczania powietrza odlotowego, składający się z:
  • skrubera – płuczki wodnej,
  • trzystopniowej płuczki chemicznej – w której pierwszy stopień wodny działa cały czas, natomiast stopnie II i III uruchamiane są automatycznie w razie  potrzeby po przekroczeniu granicznych parametrów pH i redox - gwarancja utrzymania stałej wartości amoniaku poniżej 20 ppm w powietrzu dolotowym do biofiltra.
  • biofiltra

Instalacja wewnętrzna suszarni  

Fot. Suszarnia osadu

  •  Cały układ oczyszczania powietrza(zarówno powietrze odlotowe z suszarni jak i wentylacja hali suszarni oraz zbiornika nadawy) utrzymany jest na podciśnieniu, co eliminuje wydostawanie się zanieczyszczeń na zewnątrz obiektu. Tak wykonana instalacja gdzie całe powietrze procesowe jest kierowane do biofiltra , w którym  poddawane jest procesowi dezodoryzacji w oparciu o biofiltrację sprawia, że  powietrze oczyszczone osiąga parametry:
  • - pył poniżej 20 mg/m³
  • - H2S
  • - NH3
  • - stopień redukcji pozostałych związków chemicznych nie mniej jak 95%.
 W suszarni zainstalowany został ponadto krzyżowy wymiennik ciepła, który umożliwia skierowanie  20% energii cieplnej  powtórnie  do suszarni.
Ponadto specjalna konstrukcja obiektu  zapewnia tłumienie hałasu na zewnątrz hali do 40 dB.           
Łączne nakłady na budowę instalacji suszenia osadu wyniosły ok. 15 mln zł:

 Graf z danymi liczbowymi ogólnymi 

USZCZELNIENIE SIECI KANALIZACYJNEJ I WODOCIĄGOWEJ W GMINIE ŻYWIEC – KONTRAKT 25
 W dniu 11 kwietnia  2012r. podpisana została umowa na roboty budowlane, których wykonawcą była  wybrana w drodze przetargu nieograniczonego firma TECO Sp. z o.o. z Wrocławia.  W wyniku realizacji kontraktu uszczelnionych zostało ok. 18km sieci kanalizacji sanitarnej w zakresie średnic od fi 200 do fi 1000mm ,metodą bezwykopową  w technologii rękawa termoutwardzalnego. Technologia ta polega na wprowadzaniu przez studzienkę kanalizacyjną elastycznego rękawa z włókniny nasączonej żywicami termoutwardzalnymi. Podczas instalacji zapewnia się jego przyleganie do naprawianego przewodu poprzez wypełniającą go wodę i przeprowadza się proces termicznego utwardzania żywic dzięki podgrzewaniu wody. Dzięki temu uzyskuje się jednolity odcinek rurociągu, a nowa rura dokładnie przylega od wewnątrz do uszkodzonego lub zniszczonego przewodu. Metoda ta pozwala na  pełne uszczelnienie i wzmocnienie strukturalne naprawianych kanałów oraz poprawę warunków hydraulicznych.

Obraz wycinka rury wyłożonej uszczelniaczem                                      Instalacja rękawa w kanale DN100

Fot. Rękaw zainstalowany wewnątrz rury

                                                                                                                                         Fot. Instalacja rękawa w kanale DN 1000                

Renowacji kanalizacji sanitarnej towarzyszyły również prace związane z renowacją studni kanalizacyjnych zlokalizowanych na tych kanałach. Wykonano renowację ok. 600 sztuk studni. Ich celem było głównie uszczelnienie studni kanalizacyjnych poprzez wykonanie od  wewnątrz powłoki wodoszczelnej odpornej na korozję i oddziaływanie ścieków oraz montażu nowych stopni złazowych. Prace  związane z renowacją studni kanalizacyjnych są również na ukończeniu.

Studnia przed renowacją  Studia po renowacji

Fot. Zdjęcie studni przed i po renowacji

W przypadku wodociągu wykonana została renowacja  ok. 9 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami . Prace prowadzone były w  technologii wkładów wślizgiwanych tzw. długi rellining oraz przewiertu sterowanego.
Świadectwo Przejęcia dla wykonanych prac zostało podpisane w maju 2014 roku a łączne nakłady poniesione na uszczelnienie sieci wod-kan na terenie Żywca wyniosły ok. 13 mln zł:

  Graf z danymi liczbowymi

 Więcej informacji dotyczących Projektu Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie- Faza II można znaleźć na stronie www.zmge.zywiec.pl
Facebook
BIP
BIP